Hispaniola.cz
Dovolená v Dominikánské republice,
last minute zájezdy a tipy pro vás

Last minute

zájezdy pro letošní rok

Letenky

nabídka levných letenek

Dovolená v Dominikánské republice

Hledání zájezdů


Chcete tip na koupání? Koukněte na náš přehled pláží na ostrově.


Kde získat další informace?

Hledat hotely

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Dominikánská republika

Dominikánská republika se rozkládá na východní části ostrova Hispaniola, který je součástí souostroví Velké Antily v Karibském moři. Na ostrově zaujímá plochu 48 734 km2, na zbylých 27 750 km2 se rozkládá chudý stát Haiti. Hispaniola je druhým největším ostrovem v oblasti, hned po Kubě. Dovolená v této oblasti patří k nejkrásnějším a nejromantičtějším na světě.

Celý ostrov má poměrně zajímavou historii. Původní obyvatelé Sibonejové byli vytlačeni taínskými indiány kmene Aravaků. V roce 1492 připlul k ostrovu slavný objevitel Kryštof Kolumbus. Poté, co jej nazval "rájem na zemi" ho přejmenoval na Hispaniola, což znamená "malé Španělsko". Na severu ostrova založil město La Isabela, později vyrostlo dnešní hlavní město Santo Domingo. Po letech válčení mezi západní a východní částí ostrova získává v roce 1844 Dominikánská republika nezávislost. V zemi dlouhou dobu vládnou různé diktátorské zkorumpované režimy. V roce 1996 se s příchodem nového prezidenta Fernandeze podařilo výrazně omezit korupci, kriminalitu a podpořit vzestup gramotnosti obyvatel.

Krajina

Dominikánskou republiku charakterizují horské potoky, hučící vodopády, široké úrodné roviny a nehostinné horské výšiny, které se vypínají nad rajskými plážemi. Nejvyšší horou je Pico Duarte (3175m) v pohoří Cordillera Central. Mezi pěti velkými horskými hřebeny se jako rajské zahrady rozprostírají svahy a úbočí. Známé je údolí Cabao, které kromě ovoce a zeleniny produkuje velice kvalitní tabák. V rovinách řek Ríio Nagua a Río Yuna se můžeme setkat s velkými rýžovými poli a se stády hovězího dobytka.

Pláže

Dominikánská republika se může chlubit 1576 kilometrů dlouhým pobřežím s překrásnými čistými plážemi. Mnoho z nich je dosud nedotčeno turisty. Mezi proslulé pláže patří Playa Dorada, Playa Sosúa, Playa Cabarete, Playa Las Terrenas, Playa Boca Chica, Playa Juanillo. Kilometry dlouhé, se sněhobílým korálovým pískem podél tyrkysově zbarveného třpytivého moře a stíněné hustými původními háji kokosových palem.

Domino

Karibská oblast je pověstná svojí oblibou ve hře Domino. Často se s ironickým nádechem říká "Domino-kánská" republika. Ano, stejně jako na ostrově Kuba, se i zde na každém rohu setkáte se skupinkou lidí, kteří si užívají rajskou pohodu při hraní hry domino. Mezi Dominikánci patří tato hra mezi nejoblíbenější.

Dominikánská republika – obecné informace

Dominikánská republika se v posledních letech konečně i v našich končinách stává stále více oblíbeným cílem zámořských prázdninových cest. Není se ostatně příliš čemu divit. Tato ostrovní země je totiž v mnoha ohledech vyhlášená coby klenot Karibiku. A nutno říci, že je zde skutečně na co navazovat. Již Kryštof Kolumbus, který tuto zemi pro Evropany objevil památného roku 1492, o ní totiž údajně prohlásil, že jde o vůbec nejkrásnější místo, které kdy lidské oko na zemi spatřilo: o ráj na zemi.

Dominikánská republika je ostrovním státem, který se rozkládá v Karibském moři na východní části ostrova Hispaniola, jež je zároveň součástí souostroví Velké Antily. Jeho bezprostředním a zároveň jediným přímým sousedem je potom Haiti, které leží na západní straně ostrova.

Ačkoliv to z propagačních brožur, nebo reklamních spotů plných bělostného písku a azurového moře, nemusí být na první pohled příliš patrné, jde o mimořádně hornatou oblast, kde více či méně vysoká pásma hor pokrývají většinu její rozlohy. Nakonec jedním z oblíbených cílů skutečně důkladných turistů trávících zde několik týdnů obvykle bývá vrchol Pico Duarte, který je se svými více než třemi tisícemi metrů nejvyšší horou ostrova. Obecně potom platí, nízko položené oblasti na Hispaniole najdeme samozřejmě zejména kolem pobřeží. Je však zároveň nutné dodat, že toto pobřeží v žádném případě nebývá nudnou rovinou: naopak jedním z klasických obrazů přímořské tváře Dominikánské republiky je spojení bujně tvarovaných útesů a zátok.

Hlavním a daleko nejlidnatějším městem dnešní Dominikánské republiky je Santo Domingo, jehož populace se blíží hranici tří milionů, následuje Santiago de los Caballeros, kde podle dostupných údajů žije něco málo přes půl milionu obyvatel.

Významným zdrojem příjmů je, samozřejmě vedle turismu, který je po dlouhá desetiletí přirozenou součástí života země, především zemědělství, které se zaměřuje v prvé řadě na cukrovou třtinu. Ta se odtud koneckonců do Evropy dováží již po několik století, i v minulosti byla nejdůležitější plodinou, s níž je pevně svázána velká část dějin země.

Santo Domingo, metropole Dominikánské republiky, je - což asi překvapí jen málokoho – živým centrem země a zároveň hlavním výchozím bodem pro většinu turistů, kteří do ní přilétají. Mimo pulzujícího centra města zde na ně čeká zejména historická koloniální čtvrť, která je z historického hlediska jedním z nejzajímavějších míst v zemi. Právě zde tak například leží vůbec nejstarší ulice Nového světa.

Spolu s hlavním městem je mezi běžnými turisty nejvyhlášenější oblast kolem Puerto Plata, kde se kolem tamních pláží soustředí nejrozlehlejší turistické resorty. Tato situace má potom jeden poměrně příjemný důsledek – mezi mnoha zahraničními turisty se jejich zájem o místní podoby plážového života uspokojí právě zde, a díky tomu je potom na mnoha neméně atraktivních místech větší klid. Typickým příkladem jsou zejména pláže severního pobřeží ostrova, které jsou zároveň naším tipem pro každého, kdo by se rád vyhnul větším koncentracím lidu, a zároveň pokud jde o Karibik nepatří k těm nejprotřelejším.

Ještě zde dodejme, že pokud plánujete svou dovolenou strávit v Dominikánské republice, pak vězte, že o jako nejlepším čase pro její návštěvu se obvykle hovoří o období mezi prosincem a únorem, resp. Mezi červencem a srpnem.


Počasí| Last minute dovolená | Levné letenky| Santo Domingo | Cabarete | El Pomier | Jarabacoa | Pláže | Samaná | Sosúa | El Cortecito | Punta Cana | Boca Chica | Juan Dolio

Vydejte se na svou letní dovolenou do karibského ráje, zamiřte na ostrov Hispaniola, do Dominikánské republiky.

©replikyhodinekme.com 2021 Dominikánská republika