Hispaniola.cz
Dovolená v Dominikánské republice,
last minute zájezdy a tipy pro vás

Last minute

zájezdy pro letošní rok

Letenky

nabídka levných letenek

Dovolená v Dominikánské republice

Hledání zájezdů


Chcete tip na koupání? Koukněte na náš přehled pláží na ostrově.


Kde získat další informace?

Hledat hotely

Datum příjezdu

Datum odjezdu

El Pomier

Dominikánská republika není jen zemí primátů spojených s objevnými cestami Kryštofa Kolumba a evropskými kolonizátory vůbec, ale je mimo jiné také místem, kde lze najít nejrozsáhlejší jeskynní systém v celé Karibské oblasti. Ba co více, nejde jen o jediný chráněný podzemní ekosystém na ostrově, ale také kolébku zdejší civilizace. Právě jeskyně v El Pomier totiž ve svých útrobách skrývají rovněž tisíce(!) ve světovém měřítku unikátních historických nástěnných maleb, jimiž vnitřek jeskyní indiáni vyzdobili již více než před tisíciletím (podle některých zdrojů jsou ještě o dalších tisíc let starší).

Jeskynní komplex El Pomier leží na území spadajícím pod správu dvousettisícového San Cristóbal, které najdeme při jižním okraji ostrova. Ta je také zároveň rodištěm nechvalně proslulého diktátora Rafaela Trujillo, pod jehož jhem země trpěla plných třicet let až do roku 1961, kdy byl za své zločiny upálen. Od hlavního města země, Santo Domingo, je San Cristóbal vzdáleno asi třicet kilometrů. Je položeno v hornaté oblasti, která plynule přechází do masivu dominikánských Alp.

Přestože jsou v současné době jeskyně přísně chráněnou antropologickou rezervací, objektem vážnějšího vědeckého zájmu se staly až na sklonku první poloviny dvacátého století, přičemž zejména rok 1951 se v archeologických kruzích odehrál ve znamení rychle sílícího nadšení nad objevem jejich historického bohatství. Samotný jeskynní komplex byl přitom objeven již o sto let dříve. V posledních desetiletích se potom o jeskyních El Pomier často hovoří v tom smyslu, že pro původní karibskou kulturu znamenají asi tolik, co pro tu egyptskou pyramidy v Gize.

V současné době je v oblasti známo a prozkoumáno hned čtyřiapadesát jeskynní, z nichž je jedenáct z nich zahrnuto do zmíněné antropologické rezervace, jež na tomto území byla vyhlášena až relativně pozdě – roku 1993. Z celkového původně známého počtu padesáti čtyř jeskyní však byly v minulosti čtyři zničeny.

Co se týče vlastních nástěnných maleb, jeskyně El Pomier na svých stěnách skrývají celých šest tisíc nástěnných maleb a piktogramů, které ztělesňují nejdůležitější výjevy ze života a mytologií původních indiánských kmenů žijících v této oblasti.

Mimo překvapivě expresivně zpracovaných lidských postav se zde hojně vyskytují především mytické příběhy, v nichž vystupují více či méně mysticky zobrazení ptáci, ještěři a ryby. Nesporně zajímavé jsou rovněž technické prostředky, jimiž své malby indiáni vytvářeli: podle výsledků laboratorních rozborů své barvy vytvářeli kombinací dřevěného uhlí a zvířecího tuku.

Ačkoliv ani v nejmenším nehodláme snižovat možnou trvanlivost této kombinace, měli bychom zároveň dodat, že podle vyjádření archeologů se většina maleb dochovala v tak dobrém stavu jen díky značné vlhkosti, za niž El Pomier vděčí své unikátní poloze. Celý komplex totiž dosahuje značné hloubky, a to ve svých nejhlubších místech až tří stovek metrů pod hladinou moře.

Přestože v současné době, a těžko si představit situaci, kdy by tomu tak v budoucnu mohlo být, veřejnosti není přístupný celý komplex jeskynní El Pomier, znamená jeho návštěva v každém případě jeden z nejvíce fascinujících cestovatelských zážitků, jež může Dominikánská republika příchozím nabídnout. Abyste se dostali k těm nejzajímavějším nástěnným malbám, můžete prozkoumávat potemnělé jeskynní prostory s čelovkou na hlavě, a v závislosti na míře vaší odvahy či lezeckých schopností se i protahovat těsnými průchody, případně se do hlubokých temných prohlubní rovnou spouštět spouštět po horolezeckém laně.

Zájezdy do El Pomier

Aktuální nabídku zájezdů do Dominikánské republiky naleznete zde.


Počasí| Last minute dovolená | Levné letenky| Santo Domingo | Cabarete | El Pomier | Jarabacoa | Pláže | Samaná | Sosúa | El Cortecito | Punta Cana | Boca Chica | Juan Dolio

Vydejte se na svou letní dovolenou do karibského ráje, zamiřte na ostrov Hispaniola, do Dominikánské republiky.

©replikyhodinekme.com 2021 El Pomier jeskyně - průvodce, dovolená a zájezdy