Hispaniola.cz
Dovolená v Dominikánské republice,
last minute zájezdy a tipy pro vás

Last minute

zájezdy pro letošní rok

Letenky

nabídka levných letenek

Dovolená v Dominikánské republice

Hledání zájezdů


Chcete tip na koupání? Koukněte na náš přehled pláží na ostrově.


Kde získat další informace?

Hledat hotely

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Samaná

Ještě v roce 1984 byla Samaná ospalým rybářským městečkem, jehož zátoka patřila sice mezi oceňovaná místa, ale především v očích místních a více či méně náhodných návštěvníků. Přítrž tomuto v zásadě poklidnému koloritu učinila až první větší výletní expedice, jejímž cílem se Samaná stala o rok později. Důvod proč vedla právě sem je přitom velice prostý: rok co rok sem totiž připlouvají olbřímích proporcí, které zde hledají klidné útočiště, ve kterém by vyvedly své potomstvo.

Kouzlo dech beroucí podívané, kterou tato scenérie nesporně je, se potom postupně stalo hnacím motorem turistického rozvoje celé oblasti. Tento rychlý vývoj potom symbolicky završilo otevření mezinárodního letiště, k němuž došlo před třemi lety, a díky němuž se také jméno Samaná definitivně zapsalo na pomyslnou mapu nejdůležitějších turistických destinací dominikánské republiky.

Jako Samaná se označuje jak samotný poloostrov ležící na severovýchodním pobřeží Dominikánské republiky, tak i jeho hlavní město, v němž v současné době žije zhruba padesát tisíc obyvatel. Podobně jméno Samaná nese i zmíněná zátoka, která je dějištěm oněch významných velrybích přesunů.

Poloostrov nepatří k nejdelším, na délku dosahuje čtyřiceti kilometrů, a na šířku potom jen pouhých kilometrů patnáct. Z velké částí je porostlý bujnou tropickou vegetací, kterou protkává síť tří hlavních řek. Jeho neopominutelnou součástí je i množství půvabných pláží, z nichž k těm nejskloňovanějším nepochybně patří ta, která přiléhá k Santa Bárbara de Samaná, zkráceně jednoduše Samaná.

Velkým lákadlem při pobytu v této oblasti také bývá možnost návštěvy drobného ostrova Cayo Levantado, známějšímu jako Bacardi. Právě odtud také pochází stejnojmenný po celém světě oblíbený rum. Zde bychom také měli podotknout, že na rozdíl od mnoha jiných exkluzivních lihovin jeho propagace není založena na romantických záběrech, jejichž místa pořízení se samotným produktem nemají příliš společného. Fotografie a spoty spojené s tímto pitím se natáčejí striktně na místech, kde se zrodilo.

Ale nyní již k velrybám, které Samaná zajistili jeho celosvětovou proslulost. Ty se do teplých tropických vod zdejší zátoky pravidelně navrací spolu s příchodem počátku roku, aby zde setrvaly přinejmenším do druhé půle března. V polovině ledna potom mají návštěvníci Samaná příležitost se zúčastnit krátkých vyhlídkových plaveb. Zde jenom dodejme, že v tento čas si zde na moře nemůže vyrazit úplně každý a kdy se mu zachce. Je třeba využít služeb některé z licencovaných lodí, na což poměrně důrazně dohlíží také místní vodní stráž. Nástupními místy mohou být přímo Samaná, dále Las Terrenas nebo Las Galeras.

Na samotný závěr musíme zdůraznit, že plážovým životem ani velrybami se možnosti dovolené v této oblasti ani v nejmenším nevyčerpávají: klasickým cílem mnoha prázdninových výprav tak často bývají například vodopády v El Limón, lidově označované jako Salto del Limón, za jejichž přítomnost poloostrov vděčí svému zvlněnému rázu.

Podobně si návštěvu určitě zaslouží i území národního parku Los Haitises. Ten se rozkládá přímo na mořské hladině, přičemž jeho nejdůležitějšími součástmi je množství ostrovů a ostrůvků, kde se mnohdy na velice malé ploše tyčí poměrně vysoké útesy. Stejně tak je jeho součástí několik (vodních) jeskyní.


Počasí| Last minute dovolená | Levné letenky| Santo Domingo | Cabarete | El Pomier | Jarabacoa | Pláže | Samaná | Sosúa | El Cortecito | Punta Cana | Boca Chica | Juan Dolio

Vydejte se na svou letní dovolenou do karibského ráje, zamiřte na ostrov Hispaniola, do Dominikánské republiky.

©replikyhodinekme.com 2021 Samaná průvodce, dovolená a zájezdy